شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۳۰

در پی تماس‌های شهروندان سرپرست سامانه 137 در دیدار با رئیس سازمان پسماند:

حل مساله سگ‌های ولگرد همراهی شهروندان را می‌طلبد

به گفته سرپرست سامانه 137 با توجه به افزایش درخواست‌ شهروندان برای جمع آوری سگ‌های ولگرد، با همراهی فعالان مدنی و شهروندان، هزینه مدیریت شهری در زمینه سگ‌های ولگرد کاهش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی سامانه 137 شهرداری قزوین؛ مهدی کوزه‌گرها، سرپرست سامانه در جلسه‌ای که به منظور بررسی پیام‌های شهروندان با موضوع جمع‌آوری سگ‌‌های ولگرد با حضور حسین عمویی، رئیس سازمان مدیریت پسماند، اصغرحبیبی، معاون اجرایی سازمان پسماند و مرتضی بهبهانیا، مسئول حراست و رابط سامانه 137 برگزار شد، گفت: درحال حاضر درخواست‌های شهروندان نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد در سطح شهر افزایش یافته‌است که سامانه 137 به سازمان پسماند انتقال می‌دهد؛ اما با این وجود از آنجایی که سگ‌های ولگرد مکان خاصی ندارند، در برخی از موارد جمع آوری  سریع آن امکانپذیر نیست.

او ادامه داد: شهرداری با روش علمی و نه سلیقه‌ای به مساله سگ‌های ولگرد ورود کرده‌است که باید این نکته را به اطلاع شهروندان رساند. با این وجود درحال حاضر شهروندان گمان می‌کنند که شهرداری نسبت به درخواست‌های آن‌ها توجه چندانی ندارد؛ درحالی که پس از ثبت درخواست شهروندان به سامانه 137  و ارجاع آن به سازمان پسماند، پیگیری و بررسی می‌شود.

کوزه‌گرها خاطر نشان کرد: شهروندان توجه داشته‌باشند که برای رعایت حقوق حیوانات، شهرداری با روش زنده گیری و انتقال آن به پناهگاه و عقیم سازی و واکسن، مساله سگ‌های ولگرد را مدیریت می‌کند.

سرپرست سامانه 137 تاکید کرد که می‌‌توان با آگاهی رسانی به شهروندان، بخشی از مساله سگ‌های ولگرد را حل کرد، البته در این باره سازمان پسماند فعالیت‌‌هایی داشته‌است؛ هرچند با همراهی درون دستگاهی و شهروندان می‌توان گام‌های بلندتری برداشت.

این مقام مدیریت شهری، با اشاره به نصب بنر در سطح شهر برای آگاهسازی شهروندان بیان کرد: چندی پیش سازمان پسماند با هدف آگاهی شهروندان از اینکه چرا نباید از حضور سگ‌‌های ولگرد پلاک دار در سطح شهر نگران بود، در نقاط مختلف شهر بنر نصب کرد  که شهروندان در تماس با سامانه 137 از این اقدام قدردانی کردند؛ بنابراین می‌توان با افزایش آگاهی شهروندان، رفتارهای هیجانی را به سمت رفتارهای عقلانی سوق داد و هزینه را برای مدیریت شهری کاهش داد.

سگ‌های پلاک دار سطح شهر خطری ندارند

حسین عمویی، رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین هم در این جلسه با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی مبنی بر گازگرفتگی سگ های ولگرد سطح شهر به این سازمان  گزارش نشده‌است، اضافه کرد: سگ‌های پلاک دار سطح شهر بی خطر هستند.

او ادامه داد: این سازمان در راستای اجرایی نمودن بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها در خصوص جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و لزوم جمع آوری سگ های بلاصاحب و دفع حیوانات مریض و با توجه به دستورالعمل ابلاغی از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از اواخر سال 94 با احداث و تجهیز کمپ حامی به عنوان اولین شهر در کشور اقدام به اجرای طرح ساماندهی سگ های بلاصاحب شهری کرده‌است.

رییس سازمان مدیریت پسماند با بیان اینکه شهروندان اطمینان داشته‌باشند  که فرایند زنده‌گیری و واکسیناسیون سگ های ولگرد به صورت کاملا اصولی صورت می‌گیرد و درنتیجه سگ‌های پلاک دار فاقد هرگونه عوامل بیماری زا هستند، اظهار کرد: سگ‌های بلاصاحب شناسایی و زنده گیری می‌شوند و پس از انجام معاینات تشخیصی دامپزشک،  عملیات انگل تراپی، واکسیناسیون،عقیم سازی،پلاک گذاری و در نهایت  واگذاری و رها می‌شود.

او با بیان اینکه غذا دادن به سگ‌های بلاصاحب موجب ماندگاری آن‌ها در شهر و افزایش تولید مثل آنها  می‌شود،از شهروندان تقاضا کرد که در این خصوص با شهرداری همکاری نموده و زباله‌ها را در ساعت مقرر، در مخازن مربوطه و مکان‌های تعیین‌شده شهرداری قرار دهند و از تخلیه زباله در معابر عمومی، اطراف مخازن زباله و انهار سطح شهر پرهیز کنند.

این مقام شهری یادآور شد با توجه به حساسیت موضوع سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین اقدام به تجهیز 2 اکیپ در 2 شیفت کاری به منظور زنده گیری سگ ها در سطح شهر کرده است.

رییس سازمان مدیریت پسماند خاطرنشان کرد: با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل آمده با سرپرست سامانه 137 شهرداری، شهروندان گرامی در صورت مشاهده سگ‌های بدون پلاک با تماس با این سامانه ،موضوع در اسرع وقت به عوامل اجرایی سازمان مدیریت پسماند اطلاع رسانی می شود و اقدامات  لازم جهت زنده گیری سگ ها صورت می‌گیرد.

در این جلسه اصغرحبیبی، معاون اجرایی سازمان پسماند و مرتضی بهبهانیا، مسئول حراست و رابط سامانه 137 به بایدها و نبایدهای   مساله سگ های ولگرد پرداختند.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط